#громадськемісце Веселощі чи вшанування нечисті: чернігівці розповіли, що думають про Геловін #чернігів #chernihiv

Геловін — це стародавнє свято, яке популярне в багатьох країнах світу та відзначається в ніч із 31 жовтня на 1 листопада. Витоки Геловіну пов’язані з кельтським Днем мертвих, коли кельти завершували збирання врожаю й починали зимовий сезон. Вважалося, що цього дня межа між світом живих і мертвих тоншає, і душі померлих можуть навідуватися до світу людей. Щоб захистити себе від злих духів, люди одягали костюми, які їх відлякували, і залишали частування біля порогів домівок.

Українці дізналися про це свято в 1990-х роках. До того ж, нині Геловін має більш розважальний і символічний характер. Принаймні в Україні це свято костюмів, декорацій і розваг.

Між тим, церква в нашій державі не схвалює такої моди. Священики кажуть, що, святкуючи Геловін, християни відкриваються нечистій силі.

«Якщо людина вважає себе християнином, то вона не повинна брати участь у цьому. Якщо людина є християнином, але бере в цьому участь, то вона повинна переглянути своє ставлення до Бога та до віри. Взяв участь – покинь християнську церкву. Це моя позиція. Або прославляємо Бога, або ми вірні Богу, або ми проклинаємо Бога і своїми діями робимо все для того, щоб не бути вірними Богу. Отака моя особиста позиція.

Ходите на Геловін? То не приходьте святити паску, не освячуйте воду, не кажіть, що ви християни. Ось і все», – в коментарі для ЧЕЛАЙН зазначив отець Роман, настоятель Катерининської церкви в Чернігові.

Натомість чернігівці або не надають значення цьому дню, або більше сприймають цей день як нагоду трішки розважитися та відволіктися від негативних думок у наш непростий час.

Олена Терещенко, письменниця

Як авторка фентезі позитивно ставлюся до всіляких святкувань із містичним антуражем. До 2022-го щороку з подругами ходили на тематичні вечірки або навіть самі їх влаштовували. Зараз настрій не той, тому просто з донькою прикрашаємо квартиру тематично, фотографуємося, вирізаємо гарбузи. Донька завтра збирається з друзями піти гуляти, готує костюм.

До свята ставлюся загалом позитивно. Для мене це радше як маскарад на Новий рік. Дуже тішать гарно оформлені осінньо-гарбузові фотозони по місту, це піднімає настрій. Єдине, що не сприймаю – надто натуралістичний декор і костюми на зразок трупів тощо. Це явно зараз недоречно.

Щодо того, що Геловін – не наше свято, мене ця фраза так смішить. Християнство теж не є традиційно українською релігією, бо релігією наших предків було язичництво. А Геловін походить від давньокельтського свята Самайн, що знаменував завершення сільськогосподарських робіт. Подібні свята були в давнину в річному циклі всіх європейських народів, зокрема й слов`ян. Тож що тут своє, а що чуже – можна ще посперечатися.

Сєргєй Карась, журналіст

Як на мою думку, свята завжди потрібні, особливо в нинішній час, коли радіти особливо нічому, а навколо так багато болю та страждань. Тож глобально не маю нічого проти Геловіну. У минулі вихідні був у місті Вишневе, це Київська область, то там уже зустрічав молодь у тематичних нарядах. Особисто мені запам’яталося лише одне святкування цього дня – у 2014-му друзі (українська діаспора) запросили мене до Молдови. І як раз на Геловін я спершу здійснив сходження на найвищу точку цієї країни – пагорб у селі Баланешти, а до вечора встиг повернутися до Кишинева і там з місцевими українцями відвідати столичний нічний клуб. Яскрава була ніч.

Михайло Жирохов, військовий експерт

Я не поділяю думки, що у святкування Геловіну молодь вкладає якісь сенси, що були закладені на початку. Це просто ще один привід відволіктись від реальності – у вигляді костюмованої вечірки, а для бізнесу – нагода заробити на цьому.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жителі центральної частини Чернігова залишаються без води

Андрій Подвербний, історик

Я не святкую Геловін. Як історику за освітою мені більше до душі інша подія – в ніч із 31 жовтня на 1 листопада 1918 року у Львові відбулися події так званого Листопадового зриву, або Листопадового чину – коли відбулося повстання частин Українських січових стрільців та почалася підготовка до проголошення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Думаю, що в нинішніх умовах слід акцентувати увагу саме на цій героїчній даті.

Вадим Балінський, працівник сфери охорони здоров’я

Не думаю, що з кожним роком збільшується кількість українців, які бажають відзначати Геловін. Ми не відзначаємо державні свята, а тут якийсь День мертвих. У мене запитання: а які є рекомендації з його відзначення саме в Україні? На гарбузі очі понамальовувати та свічку там запалити? Маячня. От я розумію, коли Геловін відзначають у Європі та США – карнавали, шикарні костюми, нові фільми жахів. А з огляду на те, що нині, а згодом і повсякчас, в Україні буде суцільний День жахів, то закордонний Геловін тихесенько куритиме і плакатиме за рогом.

Олена Лазун, журналістка

Особисто я Геловін не святкую, але мої діти цікавляться цим святом. Для них це просто черговий привід влаштувати цікаву вечірку і святкування вдома, прикрасити тематично кімнати і, звісно, отримати якісь невеликі подарунки. Так, як Геловін святкують за кордоном – із прикрашанням будинків, костюмованими вечірками, то такого в нас немає. Принаймні мене на такі вечірки ніколи не запрошували.

Геловін в Україні дійсно стає щоразу популярнішим. Особливо серед дітей і молоді. Про масштабні святкування я не чула. Максимум – це невеликі костюмовані вечірки.

Якщо людям подобається, якщо дітям це приносить радість, то не вбачаю нічого поганого в святкуванні Геловіну. Але, на мою думку, в Україні є чимало власних цікавих, містичних, веселих свят. Про них варто розповідати більше. Розповідати так, щоб це було цікаво дітям і щоб вони хотіли відзначати їх.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Ірина Осташко

Запись Веселощі чи вшанування нечисті: чернігівці розповіли, що думають про Геловін впервые появилась ЧЕline |.

ДЖЕРЕЛО